KARUZELA COOLTURY

Karuzela Cooltury zaczęła się kręcić w 2002 roku. Z czasem wirowała coraz szybciej, aż w roku 2009 przybrała formę festiwalu. Działalność rozpoczęliśmy dość skromnie, od niewielkich inicjatyw, których celem była pomoc dzieciom i młodzieży z tzw. trudnych środowisk. Wierząc, że kultura rodzi dobro, staraliśmy się wzbudzić w młodych chęć tworzenia, by otworzyć im drogę do bardziej radosnego i ciekawszego życia. Organizowaliśmy dla nich kursy tańca, przedsiębiorczości, angielskiego, zajęcia z wybitnymi twórcami. Fenomenem na skalę światową, szeroko komentowanym i transmitowanym przez 56 stacji telewizyjnych, był występ polskich b-boyów przed papieżem Janem Pawłem II w 2004 roku. Nigdy dotąd posadzki Sali Klementyńskiej w Pałacu Apostolskim nie widziały czegoś podobnego.
To wydarzenie idealnie ilustrowało przesłanie naszej Fundacji: łączymy różne światy i otwieramy drzwi, nawet te spiżowe, których przez wieki nikt nie ważył się uchylić, by wpuścić pełną ekspresji i twórczej energii młodość. Karuzela Cooltury była miejscem, w którym zderzało się doświadczenie wybitnych twórców z różnych dziedzin sztuki, profesorów, polityków, duchownych z kreatywną młodością nie znającą granic. Na scenie wirowały baletnice z b-boyami, wypowiadali się duchowni i ateiści, o miłości mówili ludzie hetero- i homoseksualni, przepisami kulinarnymi wymieniali się mistrzowie kuchni restauracyjnej i gospodynie domowe. Wszyscy razem, bez uprzedzeń, w jednym miejscu. Uczyliśmy się od siebie, próbowaliśmy zrozumieć, poszerzaliśmy nasze horyzonty. Wszystko po to, by pokazać, jak bogata jest kultura i jak twórczy może być każdy z nas, jeśli tylko odnajdzie w sobie pasję tworzenia i szacunek dla innych.
 
 
 • 2014

  Karuzela Cooltury: Marzenia i bariery
  Warszawa w Parku Żeromskiego.
 • 2013

  Karuzela Cooltury: Miłość i działanie
  Świnoujście, Heringsdorf
 • 2012

  Karuzela Cooltury: Dusza i ciało
  Świnoujście, Heringsdorf
 • 2011

  Karuzela Cooltury: Przemiany
  Świnoujście, Heringsdorf
 • 2010

  Karuzela Cooltury: Co realne to wirtualne
  Świnoujście, Heringsdorf
 • 2009

  Karuzela Cooltury: Strategie życia
  Świnoujście, Heringsdorf
 • 2008

  Konkurs dla miast na organizację Karuzeli Cooltury
  Konkurs dla miast na współorganizację wydarzenia Karuzela Cooltury, które z jednodniowych imprez miało przekształcić się w kilkudniową formułę corocznych para-festiwalów. Zwycięzcą - Świnoujście - które od 2009 przez kilka lat gościło Kauzelę Cooltury.
 • kwiecień 2008

  Janda i Zanussi w Dublinie
  Integracja młodych Polaków mieszkających na Wyspie Spektakl „Ucho, gardło, nóż” wystawiony na deskach Teatru Tivoli  Spotkania w National Gallery i w szkole filmowej w Dublinie.
 • grudzień 2007

  Spotkanie Wigiline
  w domu Państwa Zanussich w Laskach
  W programie wieczoru: m.in. muzycy z orkiestry Sinfonia Varsovia w „zderzeniu” ze znanym wykonawcą hip-hopu O.S.T.R.; żonglerzy ogniami z zespołu Agnieszki Bińczyskiej i iluzjonista Arkadiusz Cywiński. Kolędy przygotowała Izabela Tomaszewska z chórem z Akademii Wilanowskiej.
 • wrzesień 2007

  Młodzież z Serbii
  Fundacja organizowała dla młodzieży polonijnej z Centrum Poloniusz - Pegaz z Serbii projekt kulturalno - edukacyjny „Szkoła Marzeń”.
 • wrzesień 2007

  Młodzież z Bytomia w Warszawie
  Blisko 100 uczestników! Dla większości młodzieży był to pierwszy wyjazd do Warszawy. Inicjatywa zrealizowana w ramach programu społecznego Fundacji.
 • grudzień 2006

  Świąteczne śmiganie
  Widowisko „Świąteczne śmiganie” było podsumowaniem pierwszej części projektu „Stać się człowiekiem sukcesu” realizowanego przez naszą Fundację w Bytomiu. Celem projektu jest zachęcanie młodzieży do przełamywania postawy bierności. W ramach projektu otrzymują oni nieodpłatnie zajęcia z przedsiębiorczości, naukę języka angielskiego, informatyki, spotkania z doradcami zawodowymi, opiekę prawno-psychologiczną i wreszcie naukę tańca breakdance oraz tańca nowoczesnego.
 • wrzesień 2005

  Zakręcić w Europie
  Gościem specjalnym widowiska, w którym udział wzięło ponad 4 tys. młodzieży, był prof. W. Bartoszewski, którego słowa porwały słuchaczy. Mówił: „Mój dorosły syn pyta mnie kiedyś: tata dlaczego Ty tak pędzisz? Ja mu mówię: synku bo ty jeszcze możesz kroczyć, a ja już muszę pędzić, żeby się zakręcić! Kręćmy razem!”
 • kwiecień 2005

  Młodość nadzieją Europy
  Ponad1,5 tysiąca licealistów i studentów słuchało prof. W. Bartoszewskiego – Przewodniczącego rady naszej Fundacji.
  „Szmal to nie wszystko, bo wystarczy jeden krach banków i już po pieniądzach. A wyznawanych wartości nikt wam nie odbierze” Władysław Bartoszewski do młodych ludzi zgromadzonych w BUW w Warszawie w ramach Karuzeli Cooltury
 • październik 2005

  Breakdance - Polska
  Nauka tańca breakdance w zasięgu młodych ludzi z całej Polski.Wydarzenie było dla nich szansą na spełnienie marzeń i początek twórczej drogi.
 • październik 2004

  Od Pendereckiego do twórczej kucharki
  Podczas widowiska „zderzyły” się gospodynie domowe z profesjonalistami, kuchnia domowa z restauracyjną, potrawy włościańskie ze szlacheckimi. Cel akcji - dowartościowanie domowej twórczości kulinarnej gospodyń i gospodarzy w całej Polsce.
 • sierpień 2004

  Kultura dla życia
  "Poleje się krew!" akcja Fundacji CTN zachęcająca do honorowego oddawania krwi.-
 • czerwiec 2004

  Zderzenie w Krakowie
  W ogrodach Muzeum Narodowego w Krakowie „zderzyli” się ze sobą twórcy kultury wysokiej i popularnej podczas inauguracji krakowskiego oddziału Fundacji oraz 65 urodzin Krzysztofa Zanussiego
 • styczeń 2004

  Hiphopowcy w Watykanie
  Występ polskich b-boys: Kfiata, Bożka i Wezyra przed Janem Pawłem II. Relacja wydarzenia w 56 stacjach TV na świecie.
  "Talent artystyczny to jest Boży dar i kto odkrywa go w sobie, odkrywa zarazem pewną powinność: wie, że nie można zmarnować tego talentu, ale trzeba go rozwijać." Jan Paweł II
 • wrzesień 2003

  Zderzenie
  Widowisko „Karuzela Cooltury” Kultura wysoka zderzyła się ze sztuką ulicy. 400 uczestników w klubie Piekarnia.
 • wrzesień 2002

  Konferencja Parateatralna
   Czy możliwe jest spotkanie tzw. kultury wysokiej ze sztuką ulicy na jednym gruncie?
  To właśnie podczas tej konferencji narodził się program Karuzela Cooltury.Udział wzięli m.in: Maciej Stuhr, Janusz Gajos, Mistrz świata w grze na pile.

OTWIERAMY OKNA TAM,
GDZIE ZAMKNIĘTE SĄ DRZWI.


ZOSTAŃ DARCZYŃCĄ